- 04.10.2022
- 946
Зміст:
Ціна природного газу змушує задуматися про вибір економної системи опалення, яка обігріє будинок і зменшить собівартість підтримки комфортної температури в кімнатах. Десять років тому на ринку з'явився новий тип теплогенераторів – конденсаційні казани. Їх ККД становить понад 100%, тоді як конвекторне обладнання забезпечує 80-92% ефективності. Такий показник позначає кількість тепла, що утворюється при згорянні палива та йде на обігрів будинку та квартири.
Використовуючи звичайний газовий котел, втрати сягають 8-20% енергії. Адже можна було б використовувати продукти згоряння газу, температура яких дуже висока, на додаткове опалення кімнат.
Переваги конденсаційних котлів у порівнянні з конвекторними
За своїм пристроєм конденсаційний котел схожий на конвекторний, але має важливу відмінність – два теплообмінники.
В одному відбувається тепловіддача, а в другому – конденсація – перетворення пари на рідину з віддачею тепла. Таким чином досягається ККД вище 100%. Вибір такої техніки дозволяє досягти повного згоряння палива, тим самим знижуючи витрати на нагрівання приміщення. І це далеко не всі переваги цього теплогенераторів у порівнянні з конвекторними. Вони також:
екологічні, оскільки виділяють набагато менше оксиду вуглецю – токсичного газу, що забруднює повітря;
стійкі до корозії, адже для виробництва використовують високоякісну леговану сталь. Пов'язано це з тим, що конденсат – не просто рідина, а суміш неорганічних кислот, які швидко роз'їдають метал;
зручні в експлуатації, оскільки технікою можна керувати дистанційно, налаштовувати різні режими, поєднувати із системою «тепла підлога»;
сумісні з різними типами опалювального обладнання – твердопаливними та електричними котлами, сонячними колекторами, тепловими насосами;
зменшують витрату палива, і це найбільше помітно, якщо будинок не підключений до центральної газової магістралі.
Який котел варто вибрати
Високий ККД однозначно схиляє до вибору конденсаційного варіанту опалювального обладнання, адже його висока вартість порівняно з конвекторним повністю окупає себе протягом кількох опалювальних сезонів. Але щоб це було можливо, варто дотриматись кількох основних вимог:
Організація кислотостійкого димовідводу – з цією метою можна використовувати леговану нержавіючу сталь або високотемпературний пластик.
Доступ до каналізації, яку повинні надходити з вторинного теплообмінника продукти конденсації.
Використання у складі низькотемпературних систем, інакше за ефективністю він залишиться на рівні конвекторної техніки, яка коштує дешевше.
Якість теплоносія: твердий із домішками швидко утворює на теплообміннику накип, що негативно вплине на роботу всієї системи. Важливо подбати, щоб у воді не було домішок, заліза, кислот.
Все це можна організувати та легше зробити ще на стадії проектування будинку. Якщо ж вибрати конденсаційний котел для реконструкції опалювальної системи, то потрібно буде не лише замінити теплоагрегат, а й створити умови для збільшення об'єму води в опалювальній системі – наприклад, додати ребра радіатора або встановити в одній із кімнат «теплу підлогу».
Зрештою, це вийде недешево, тому варто ретельно підрахувати витрати та оцінити, чи зможе установка економічного обладнання їх компенсувати. Хоча з огляду на можливе подорожчання палива у майбутньому, у цьому є сенс.