- 05.12.2022
- 295
Зміст:
Стандартною напругою електричних мереж сьогодні вважається 220-230 В. На ці показники розраховано роботу домашніх електроприладів, невеликі відхилення не викликають збоїв. Багато мешканців мікрорайонів та селищ, які живляться від старих підстанцій, відчувають нестачу напруги, яка може падати через збільшене навантаження або раптово підвищуватися. У такій ситуації допоможе пристрій, що стабілізує показники електромережі.
Типи стабілізаторів
Залежно від конструкції виділяють кілька видів електростабілізаторів. Кожен з них має переваги та недоліки. Найпопулярнішими вважаються:
Релейні працюють за рахунок спрацьовування силових реле, які перемикають обмотки трансформатора, змінюючи напругу. Такі пристрої прості, відрізняються точністю регулювання, бюджетною вартістю та надійністю. Їх недоліки - швидке зношування контактів, сильний рівень шуму.
Електромеханічні оснащені електродвигуном та спеціальним струмознімальним контактом. Відхилення від заданої напруги запускає сервопривід, який змінює параметри до норми. Цей вид приладів відрізняється великим діапазоном регулювання, малими габаритами, невисокою вартістю. Їхні головні мінуси - недостатня швидкодія, шум електродвигуна, значні розміри і вага.
У електронних використовуються напівпровідникові електроприлади - симістори, тиристори та ін. Їх переваги - високий коефіцієнт стабілізації, усунення перепадів у мережі, компактні розміри. Вони надійні, але не адаптовані до роботи з реактивним навантаженням, складні щодо ремонту і дорого коштують.
Як вибрати стабілізатор
Перед тим, як купити стабілізатор, необхідно дізнатися про максимальні показники, які показує напругу в мережі. Можна помітити зниження значень до 140 В і нижче, іноді трапляються сплески вище 250 В. Діапазон цих параметрів слід враховувати, є й інші моменти, що вимагають уваги:
Підрахуйте, яке навантаження зазнає прилад. Щоб отримати середнє значення, складіть потужності електроприладів у будинку – комп'ютера, телевізора, холодильника та іншого обладнання, чутливого до перепадів напруги. Потужність обраного агрегату повинна бути вищою за отримане значення на 20-25%.
ККД - важливий показник, що враховується під час роботи стабілізатора. Для максимальної ефективності вибирайте модель із високим ККД.
Точність при стабілізації важлива для пристроїв, що чутливі до заданих параметрів мережі. Ця величина в стабілізуючих агрегатах частіше обмежується показником 8%, але є моделі, що гарантують точність нижче 5%..
Зверніть увагу на гучність пристрою під час роботи. Це необхідно, якщо стабілізатор розміщується поряд із спальнею або дитячою кімнатою.
Що краще – стабілізатор чи мережевий фільтр?
Магазини електротоварів для дому пропонують мережеві адаптери для підключення кількох електропристроїв одночасно. Класична схема роботи має плюси: фільтр здатний справлятися із перешкодами, пригнічувати імпульси напруги. Але в порівнянні з побутовим стабілізатором, у фільтра є ряд мінусів: він марний при великих перепадах в домашній мережі, вимагає професійного підключення заземлюючого дроту, і не надає стабілізуючої дії.
Купуючи дорогі електричні пристрої для домашнього користування, ми розраховуємо на довговічність та надійну роботу. Захистити прилади від стрибків у мережі та заощадити бюджет на ремонті допоможе правильно підібраний стабілізатор. Багатоступінчастий захист та вигідна ціна – його незаперечні переваги.