- 06.08.2022
- 658
Види за принципом дії
За принципом дії розрізняють водонагрівачі накопичувальні та проточні.
Накопичувальні
Основною частиною водонагрівача накопичувального типу є резервуар, в якому вода нагрівається до певної температури і підтримується за рахунок конструкції бака (принцип термоса) і додаткового підігріву - термостат включає подачу енергії, коли температура опускається нижче заданого рівня
Накопичувальний бойлер може обслуговувати як одну водозабірну точку (наприклад, тільки кухню або ванну), так і всю квартиру, або навіть цілу житлову або офісну будівлю. Залежно від цього буде відрізнятися і розмір бака. У побуті використовуються моделі з баком 50-100 літрів, чого більш ніж достатньо для потреб сім'ї, тоді як промислові варіанти можуть мати резервуар 500 і більше літрів.
Від розміру бака залежить розташування конструкції. Великі резервуари розташовуються вертикально на підлозі приміщення, середні, що застосовуються в побуті, зазвичай мають підвісне настінне кріплення. Невеликі агрегати можуть ховатися, наприклад, під миттям у кухні.
Проточні
Такі Бойлери багатьом знайомі з дитинства у вигляді газової колонки. Вода в такому пристрої нагрівається безпосередньо перед вживанням, проходячи через змійовик всередині корпусу агрегату. Це обмежує вибір місця розташування: "проточник" повинен знаходитися в безпосередній близькості від змішувача.
У квартирі стандартного планування не буде проблемою запитати через один бойлер ванну та кухню, а ось у будинку з декількома санвузлами, швидше за все, знадобиться встановлення кількох агрегатів. Це не єдиний мінус "проточника", також необхідно відзначити помітно більшу витрату енергії. Зате вони дозволяють користуватися гарячим водопостачанням практично нескінченно, тоді як накопичувачі, вичерпавши свій обсяг, вимагатимуть часу на нагрівання. Наскільки помітним буде цей час, залежить від обсягу, в середньому побутові моделі розігріваються «з нуля» до робочої температури протягом 1,5-2 годин. Більше того, при активному споживанні температура в крані поступово падатиме, оскільки об'єм бака заповнюється холодною рідиною, яка не встигатиме нагріватися.
Види за джерелом енергії
За цією класифікацією бойлери діляться на:
Електричні - універсальний агрегат, який можна встановити в будь-якому приміщенні, підключеному до міської електромережі (тобто практично в кожному).
Газові – вимагають газифікації приміщення, без чого явно марні. Варіант підключення обладнання до балонного газу немає сенсу розглядати через його неекономічність.
Раніше питань із вибором не виникало: є можливість поставити газовий агрегат – ставимо газовий. Електрика практично завжди обходилася дорожче. Тепер, у зв'язку з подорожчанням газу, ситуація змінилася. Газовим водонагрівачам віддають перевагу в тому випадку, коли важлива швидкість нагріву, ніша нагрівачів на газі — проточні моделі, адже вони здатні нагрівати рідину майже до стану окропу, тоді як їх електричні конкуренти забезпечують рівень нагріву близько 60 oC.
Вирішенням питання економії є нагрівач непрямого типу - джерелом служить теплоносій із контуру опалення, можна отримувати гарячу воду практично безкоштовно.
Але є й недоліки:
можна використовувати лише у опалювальний сезон;
невеликі швидкість та температура нагріву.
До того ж у багатоквартирних будинках, де батареї й так не надто гарячі, ідея навряд чи знайде порозуміння у сусідів.